کارگاه طراحی (از پایه تا پیشرفته)

دوره پیش رو

رزرو تمامی دوره ها برای دانشجویان دانشگاه هنر با 20% تخفیف همراه است.

شرح

انگیزه ی طراحی، درست مانند سخن گفتن، ذاتی است. ما معمولاً طی یک پروسه ساده، سخن گفتن را یاد می گیریم و در سن سه یا چهارسالگی اشتباهات بسیاری داریم، اما بدون کسب مهارت های اولیه در درک کلمات و گویش، احمقانه به نظر می رسد اگر با ما از گرامر و دستور زبان سخن می گفتند. این اصل، در تمامی موارد حیاتی به نظر می رسد، پس نخستین تسلط های ما بر واژه ها، مهم ترین گام های ما برای تکلم بوده اند. در مورد آموزش طراحی نیز نخستن دوره مقدماتی، مهم ترین دوره است.
برای یادگیری طراحی، فقط یک روش درست وجود دارد و آن هم روش طبیعی است که هیچ ارتباطی با تکنیک و مهارت های فنی هنری ندارد. کاری هم با زیبایی شناسی و مفاهم هنرمندانه ندارد. مهم ترین رکن آن مشاهده دقیق و درست است و این به معنی ایجاد تماس حسی با اشیاء از طریق حواس پنج گانه است. اگر یک هنرجو از این مرحله غفلت کند و یا دست کم در پنج سال نخست آموزش خود، تمرین کافی روی آن انجام ندهد، وقت خود را به کلی تلف کرده، بایستی دوباره تمامی مراحل را از نو شروع کنید.
کار مربی این است که به هنرجویان بیاموزد چگونه یاد بگیرند طراحی کنند و نه این که چگونه طراحی کنند. آن ها می بایست برخی روش های واقعی برای درک واقعیت ها را بدست آوردند، زیرا ممکن است تا پایان عمر محدود به واقعیت هایی شوند که مربی به آنان آموخته است. هنرجویان باید حقیقت آفرینش هنری را (فرآیندهای پنهانی که الهام از آن ها شکل می گیرد) کشف کنند.
دانش ما از آنچه که هنر نامیده می شود و در بسیاری از کتاب ها آورده شده، تنها یک تعریف کلی است. کاری که یک معلم می تواند انجام دهد، این است که راهی که به هنر ختم می شود به هنرجویان خود نشان دهد و آن ها را تشویق کند تا در آن راه گام بردارند؛ و برای این کار یک فرمول از پیش تعیین شده وجود ندارد. شیوه کلی من شامل بالا بردن توانایی هنرجویان در کسب تجربه است. من سعی می کنم برای آن ها برنامه ریزی کنم که چه کاری انجام دهند، در مورد چه چیزی فکر کنند و چگونه ارتباط برقرار کنند. سپس وقتی هنرجویان طرح مرا عمیقاً تجربه کردند، می توان روش و نتایج کار را به آن ها نشان داد. قوانین اصلی و واقعی هنر انگشت شمارند. این قوانین بنیادی، همان قوانین طبیعت هستند که حتی پیش از این که نخستین طراحی های بشر شکل بگیرند نیز، وجود داشته اند. با تلاش های مداوم و جستجوی صبورانه، اندک اندک قواعد مشخصی در ارتباط با تکنیک تصویرسازی ساخته شد. این قواعد، حاصل توانایی انسان در درک تعادل موجود بین طبیعت و حرفه تصویرسازی بودند.
اما برای شروع لازم نیست نگران باشید زیرا این قوانین و کاربرد آنها، صرف نظر از این که چگونه با آنها برخورد شود، در مرحله اولیه آموزش طراحی سربسته باقی می مانند. انسان می تواند قواعد را تدوین کند اما نمی تواند قانون وضع کند. قوانین مربوط به طبیعت هستند. هنرجویان با درک این قوانین است که می توانند طراحی کنند. سختی های اولیه به این مفهوم نیست که هنرجو نخواهد توانست طراحی کند، بلکه بدین معناست که هنرجوی تازه کار، هنوز درک درستی از آن ها ندارد. هنر بیشتر متأثر از زندگی است تا نفس هنر. هنگامی که از اعداد می کنیم، واقعیت پیدا می کنند. این مثال در مورد طراحی و نقاشی نیز صادق است، یعنی باید به عنوان واقعیت آموخته شوند، نه به عنوان قواعد. و در این صورت است که قواعد مفید واقع می شوند.
کیمون نیکلایدز
از کتاب طراحی به روش حسی
ترجمه سید برهان مقدس فاضلی

آموزه های هنرجو در پایان دوره مقدماتی
تقویت دیدن
مشاهده محیط اطراف و پیدا کردن موضوع های مناسب برای طراحی
طراحی اجسام به روش لمس کردن و رسم خطوط محیطی
درک فرم و حالت اشیاء و انسان
طراحی محیطی و حسی از انسان و اجسام

دوره طراحی حسی در سه ترم به ترتیب طراحی حسی مقدماتی، طراحی ترم دوم و طراحی ترم سوم ارائه می شود که هنرجویان پس از گذراندن سه دوره تخصصی و انجام تمرینات عملی با مدل زنده به آموزه های زیر دست خواهند یافت:

– طراحی خطوط محیطی

– طراحی از حالت انسان و اشیا

– طراحی از خط مقطع

– طبيعت بي جان

– توانایی طراحی از انسان ( پرتره و فیگور)

– طراحی از فضا و محیط پیرامون

– طراحی موضوعی

–  تمرين با ابزار متفاوت طراحي

ویژگی های دوره

  • تعداد جلسات12 جلسه
  • تاریخ شروع دورهخردادماه 98
  • روز برگزاریسه شنبه
  • ساعات برگزاری16:00 تا 19:00
  • طول جلسات3 ساعت
  • سطح دورههمه سطوح
  • گواهینامه پایان دورهدارد
متولد شهریور 1362 تهران
تحصیلات:
کارشناسی نقاشی از دانشگاه سوره
کارشناسی گرافیک از دانشگاه جامع علمی کاربردی
سابقه تدریس:
تدریس طراحی به صورت کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *