آشنایی با نقدِ عکس

اطلاعات دوره

شهریه:
    آزاد: 350.000 (تومان)
    20 درصد تخفیف: 280.000 (تومان)

مدرس: نسرین طالبی سروری

تعداد جلسات: 9 جلسه, مجموعا 18 ساعت

زمان تشکیل کلاس: روزهای پنج شنبه ؛ ساعت 15:00 تا 18:00

پیش بینی تاریخ شروع کلاس: بهار 1397

شرح

منتقد هنری نباشید. فقط کار کنید. رستگاری در این است. پل سزان (نقاش)
به نظر من یک جمله از ون‌گوگ می‌ارزد به تمام نوشته‌های منتقدین و مورخین هنر. جان اولسِن (شاعر)
تنها کسی که شایستگیِ نقدِ اثرش را دارد خود هنرمند است، چه او خود بهتر می‌داند سعی در بیان چه چیز داشته است و چقدر از آن تلاش احساس رضایت می‌کند. ران بِرَکین (نویسنده)
تاریخ هنر سرشار از این دست گفته‌هاست.
اما جایگاه نقد کجاست؟ آیا نقد فضولی در کار هنرمند است؟ چرا باید نقد هنری وجود داشته باشد؟ آیا به گفته‌ی سوزان سانتاگ کار نقد انتفام منتقد از هنر است؟
دوره‌ی آشنایی با نقدِ عکس طی ۹ جلسه‌ی ۳ ساعته در دپارتمان عکاسی مرکز آموزش آزاد دانشگاه هنر برگزار می‌شود. در این دوره می‌خواهیم ابتدا درک کنیم خاستگاه این گفته‌ها از کجاست، نقد هنری چیست و از کجا آغاز شده و چگونه در عکاسی متجلی شده است. سپس در طی هشت جلسه به گفتمان‌های غالب در نقدهای عکاسی می‌پردازیم، با آرای نظریه‌پردازان مهم عکاسی در این گفتمان‌ها آشنا می‌شویم ودر نهایت تلاش می‌کنیم تا با توازن میان نظریه و نقد، نقد خوب را بفهمیم و بنویسیم.
گفتمان‌های غالبی که در این جلسات مطرح می‌شوند عبارتند از گفتمان هنری و فرمالیستی، نشانه شناسی و گفتمان اجتماعی. هدف آن است تا با آشنا شدن با پرسش‌های اصلی و چالش‌برانگیز عکاسی در واقع به بهتر دیدن کمک کنیم و نسبت به عکس‌ها و ارتباطی که با دنیای ما می‌سازند حساس‌تر شویم. می‌خواهیم به این برسیم که نقد پیش از هرچیزی نیازمند مشاهده‌ی دقیق است و با پرسشی در ذهن آغاز می‌شود که دیدن برانگیخته است، چرا که به قول جان برجر «دیدن پیش از کلمات رخ می‌دهد. کودک می‌نگرد و می‌شناسد قبل از آنکه بتواند سخن بگوید»(شیوه‌های نگریستن، ترجمه‌ی غ. فتح الله نوری).

درباره نسرین طالبی سروری

- 1396 تاکنون. تدریس نقد عکس در دانشکده‌ی خبر
- 1395 تاکنون. انتشار مقالات مربوط به عکاسی و نقد عکس در مجلات معتبر داخلی
- 1395 تا کنون. ترجمه‌ی مطالب عکاسی در نشریات چاپی و آنلاین
- 1395. پذیرش در سمپوزیوم اتوبیوگرافی در ایتالیا
- 1390. انتشار مجموعه‌ عکس در مجلات داخلی و خارجی